Boží muka – bývalý pranýř

Boží muka Kašperské Hory
foto : Jitka Marková

při polní cestě za penzionem Holeček, na východním svahu Šibeničního vrchu, SZ od kaple Hory Olivetské stojí bývalý pranýř – Boží muka.

Podle městské kroniky E. Panni stával od nepaměti na polní trati sv. Anděla Strážce západně od města sloup s vyobrazením sv. Anděla Strážce, původně dřevěný. Když shnil a rozpadl se, nahradil jej j. Eisner žulovým sloupem, na který dal připevnit zobrazení sv.Anděla Strážce.

Boží muka zde stála prý na ochranu proti zlé, neviditelné síle, která tu jednou uchopila a tahala cestou necestou dva muže, kteří se pozdě večer vraceli ze Srní. Sloup ( kapličku – boží muka – ,, Bildsäule zu Ehren des heil. Schutzengel “ ) je třeba ztotožňovat s božími mukami – bývalým pranýřem.

Boží muka – pohled směrem na Nicov

Kašperskohorský pranýř původně stával na náměstí jižně od kostela, kolem roku 1800 byl přenesen k polní cestě na úpatí Šibeničního vrchu a upraven na boží muka. V roce 1962 a 1989 opraven a roku 1989 také doplněn obrazem P. Marie Klatovské.

boží muka – P.Marie Klatovská – detail
foto : https://www.sumavanet.cz/ki/kh

 

 

 

 

 

Boží muka jsou tvořena kamenným válcovitým sloupem o výšce cca 147 cm krytým hlavicí s vytesaným letopočtem ,,1630″.

detail hlavice
foto : https://www.sumavanet.cz/ki/kh

 

Z toho místa je krásný výhled na samotné město Kašperské Hory s kostelem sv. Markéty, hrad Kašperk, směrem na Sušici je vidět vrchol Stráž a rozhledna Svatobor.

Vede zde červeně značená turistická trasa Kolem pranýře za výhledy , která směřuje k lesní kapli Panny Marie Pomocné – viz. kaple Panny Marie Pomocné

 

 

výhled z Pranýře na město Kašperské Hory
foto :https://www.captour-paja.cz/kamenny-pranyr-v-kasperskych-horach/

 

 

 

 

Komentáře nejsou povoleny.